Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

Grupa Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością podsumowuje kolejny już piąty rok swojej działalności. Grupa działa w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizowanego przez MGOPS w Busku-Zdroju.
W spotkaniach uczestniczy 8 - 15 osób. Do końca br pozostały tylko trzy spotkania. Grupa spotyka się 2 razy w tygodniu w poniedziałki od 15.00 – 17.00 oraz w czwartki od 13.30 – 17.30. Zajęcia odbywają się według wcześniej zatwierdzonych modułów i zgodnie z harmonogramem. Specjalista terapii uzależnień p. Agnieszka Wrzoskiewicz  realizuje moduł – Profilaktyka uzależnień z elementami rozwoju osobistego. W wyniku tych zajęć podopieczni utrwalają i zdobywają umiejętności behawioralne i poznawcze w zakresie rozpoznawania, akceptowania i radzenia sobie z wszelkimi objawami ZZA oraz umiejętności radzenia sobie w prostych i złożonych sytuacjach życiowych poprzez trenowanie konstruktywnych zachowań.  Uczestnicy mają możliwość skorzystania z zajęć grupowych i sesji indywidualnych. 

 W poniedziałki spotkania prowadzą: psycholog,  mediator,  pielęgniarka, koordynator grupy. Zajęcia z psychologiem miały na celu rozwijanie umiejętności interpersonalnych oraz intrapersonalnych. Uczestnicy nauczyli się mówić wprost o swoich uczuciach, wyrażać swoje zdanie językiem „ja”.  Grupa nabyła umiejętność rozwiązywania problemów, relaksacji oraz sposobów radzenia sobie z negatywnym myśleniem.                                                     
 W trakcie spotkań z mediatorem uczestnicy nabyli umiejętność rozpoznawania sytuacji konfliktowych i efektywnego ich rozwiązywania. Pielęgniarka udzielała bieżących porad dotyczących problemów zdrowotnych. Wykonywała pomiary parametrów życiowych tj, RR, tętno, poziom glukozy. Wykonała również badanie spirometryczne. Kierowała w razie konieczności do lekarzy specjalistów i pomagała w ustalaniu terminów wizyt lekarskich.                                            
   Koordynator grupy pracował zarówno z grupą i z indywidualnymi osobami. Zajęcia miały na celu nabywanie i wdrażanie umiejętności społecznych, umiejętność radzenia  sobie w różnych sytuacjach życiowych tj. przetrwanie, zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, radzenie sobie w relacjach z ludźmi, osiągnięcie właściwego poziomu zadowolenia z siebie.
 Poniedziałkowe spotkania miały charakter integracyjny z osobami uzależnionymi od alkoholu, przebywającymi w Hostelu w Janinie. Ich celem było budowanie i rozszerzanie systemów wsparcia osobowego.                                                                      
 „Jeżeli ktoś prosi nas o pomoc to znaczy, że jesteśmy jeszcze coś warci” - ta dewiza przyświeca nam w pracy z bezdomnymi.