Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

W dniu 18.09.2019r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa grupy wsparcia dla Osób Uzależnionych, Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością działającej w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Nałęczowa. Nazwa „Nałęczów” pojawiła się w 1751 roku od herbu Nałęcz Stanisława Małachowskiego. W 1771 roku magnat wybudował rezydencję, nazywaną obecnie Pałacem Małachowskich.

W trakcie poszukiwań rud żelaza odkrył źródła wód o nieocenionych walorach leczniczych, dlatego Nałęczów stał się bardzo znanym w Polsce uzdrowiskiem. Leczy się tutaj schorzenia kardiologiczne, głównie nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, nerwicę sercowo - naczyniową, schorzenia narządu ruchu i cukrzycę. Tutejsi specjaliści przeprowadzają także wczesną rehabilitację chorych po operacjach serca, jak również rehabilitację pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Delektowanie się wodami mineralnymi jest ważnym elementem kuracji. Pijalnia Wód i Palmiarnia w Nałęczowie znajdują się na terenie Parku Zdrojowego. W Palmiarni podziwiać można freski wykonane przez lubelskiego artystę Jarosława Olejnickiego oraz okazałe palmy wyhodowane przez wieloletniego ogrodnika uzdrowiska Franciszka Kamińskiego, najstarsza pochodzi z 1903 roku. Znajduje się tam również galeria rzeźb postaci związanych z Nałęczowem min Bolesława Prusa. Na terenie Parku największą atrakcją cieszą się pamiątkowe zdjęcia ze stalowym rowerem oraz stalowymi kaczkami.
Z Nałęczowa udaliśmy się do Kazimierza Dolnego - perły polskiego renesansu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy godzinnym rejsem statkiem po Wiśle. Następnie udaliśmy się w okolice Rynku gdzie znajdują się blisko siebie atrakcje miasta: zabytkowa Studnia z XIX wieku, która pierwotnie była zdrojem ulicznym, Ruiny Zamku z XIV-XVI wieku, Baszta z XIII wieku i Góra Trzech Krzyży z dość stromym wejściem po wąskich schodach. Zwiedziliśmy również dwa zabytkowe kościoły. Fara to najstarsza świątynia w Kazimierzu Dolnym, położona poniżej ruin zamkowych. Jej początki datowane są na rok 1325. Fundatorem był król Kazimierz Wielki. W roku 1561 kościół spłonął podczas pożaru miasta. Został jednak odbudowany. Wewnątrz kościoła znajdują się organy z 1620 roku, najstarszy tego typu instrument w Polsce. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. To tutaj znajduje się obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z roku 1600, który nie tylko uzdrawia, ale również nawraca czy obdarza wiernych łaskami (wg prowadzonej od 300 lat księgi łask). W czasie wolnym zakupiliśmy w kultowej Piekarni Sarzyński kazimierskie koguty maślane, wypiekany na miejscu symbol miasta. W godzinach wieczornych w doskonałych humorach wróciliśmy do Buska.

 20190918 095045