W dniu 24 lipca 2017r. grupa wsparcia dla osób uzależnionych, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością – 22 osoby wzięła udział w jednodniowej wycieczce do Zakopanego, sfinansowanej ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Opiekunami wycieczki byli: terapeuta uzależnień Marcin Kilijanek, koordynator grupy Beata Cieplińska oraz pracownik socjalny Elżbieta Ściubisz. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w blisko pięciogodzinną podróż. Zakopane-najsłynniejszy ośrodek turystyki górskiej w Polsce przywitało nas doskonałą pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Kościół ten stanowi wotum dziękczynne za uratowanie życia Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie w 1981r. Świątynię zaprojektował zakopiański architekt Stanisław Tylka. Wszystkie prace stolarskie i ciesielskie z zachowaniem zdobnictwa góralskiego wykonali miejscowi rzemieślnicy pod kierunkiem Mariana Styrczuli Maśniaka i Władysława Czopa. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50 XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. W tzw Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997r.
Gubałówka była następnym celem naszej wyprawy jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Na szczyt Gubałówki wjechaliśmy kolejką linowo-terenową. Stacja górna znajduje się na wysokości 1122m n.p.m. Widoki jakie rozciągają się z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapominane. Podziwialiśmy prawie całą panoramę Tatr Polskich i części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego. Na targu regionalnym, można było zaopatrzyć się w pamiątki, wyroby rękodzieła, a także przetwory z owoców leśnych, miód, wszelkiego rodzaju nabiał, w tym oscypki, bundz i bryndzę. Zwiedzanie Zakopanego zakończyliśmy spacerem po Krupówkach - głównym deptaku stolicy Polskich Tatr. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji oraz Muzeum Tatrzańskie im dr Tytusa Chałubińskiego, neoromański kościół parafialny pw Świętej Rodziny. Można tam było skorzystać min z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na krótką chwilę, aby zobaczyć Zbiornik Czorsztyński na rzece Dunajec, na pograniczu Pienin oraz Gorców. Ziemno-betonowa zapora w Niedzicy nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał malowniczy Zalew Czorsztyński - sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1200 ha. Przy zaporze zbudowano elektrownię wodną o mocy 90 MW. Zapora sprawdziła się w czasie powodzi w 1997 roku.
Około północy w doskonałych humorach wróciliśmy do Buska.