Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

logo

Pamiątkowe zdjęcia na Psiej GórceW dniu 12 października 2024 roku odbyła się wycieczka do Wiślicy, w ramach której odwiedziliśmy trzy niezwykłe miejsca: świeżo odnowione Muzeum Archeologiczne, Dom Długosza oraz Kolegiatę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

Głównym celem wycieczki było zwiedzenie zmodernizowanego i ponownie otwartego w 2022 roku Muzeum Archeologicznego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z przewodnikiem od nowoczesnego pawilonu, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć pozostałości kościółka św. Mikołaja z XI wieku. W pierwszej sali dzieci z zachwytem podziwiały różnorodne artefakty archeologiczne, w tym ceramiczne naczynia, sprzęty oraz narzędzia wykonane z metalu. Szczególne wrażenie zrobiła na nas multimedialna prezentacja, wyświetlona na 19-metrowym ekranie, która opowiadała o historii średniowiecznego grodziska w Wiślicy.

Kolejnym punktem zwiedzania była podziemna trasa prowadząca do podziemi współczesnej Bazyliki, gdzie znajdują się relikty dwóch romańskich świątyń. W tych tajemniczych podziemiach mieliśmy okazję zobaczyć jeden z najcenniejszych polskich zabytków – słynną Płytę Orantów. Dodatkowo, muzeum kryje w sobie wiele innych unikalnych eksponatów, takich jak monety wczesnośredniowieczne, średniowieczna biżuteria oraz codzienne narzędzia z tamtego okresu, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Domu Długosza, gdzie poznaliśmy kolejne fascynujące historie związane z Wiślicą. Ostatnim punktem programu była wizyta w przepięknej Kolegiacie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce.

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia zjedliśmy pyszny, dwudaniowy obiad, który stanowił miłe zwieńczenie wycieczki. Dzięki naszej przewodniczce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii Wiślicy i jej zabytków, co wzbogaciło nasze doświadczenia.

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Świetlica Środowiskowa szansą na lepszą przyszłość” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021–2027.

#FunduszeUE