Data 05 września 2012 roku zapisze się na długo w pamięci tych wszystkich, którzy tego dnia wzięli udział w uroczystym otwarciu mieszkania kontraktowego dla czterech bezdomnych mężczyzn przy ul. Kościuszki 11a w Busku-Zdroju. Osoby te realizują Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu systemowego „Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju.
W uroczystości otwarcia placówki udziała wzięli: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka Koruba, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Nurek, Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz wielu innych znamienitych gości w tym sponsorzy, dzięki hojności których można było wykonać prace remontowe budynku. Gości przywitała Dyrektor MGOPS w Busku-Zdroju Zofia Guz i przybliżyła zgromadzonym krótką historię tego przedsięwzięcia. Po poświęceniu murów obiektu, którego dokonał proboszcz parafii pw Najświętszej Marii Panny ks. Tadeusz Szlachta nastąpił kulminacyjny moment tej podniosłej uroczystości – przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonali oprócz zaproszonych władz, bezdomni mieszkańcy mieszkania kontraktowego. Następnie wojewoda, burmistrz i starosta w krótkich wystąpieniach wyrazili swoją opinię na temat celowości uruchomienia tego typu obiektu.
Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli mieszkańcom mieszkania kontraktowego praktyczne upominki w postaci zestawu obiadowego, kawowego i czajnika bezprzewodowego. Po oficjalnym przecięciu wstęgi zgromadzeni goście oprowadzeni zostali po wyremontowanych pomieszczeniach budynku. Następnie uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na poczęstunek, w trakcie którego zaprezentowano na slajdach historię powstawania placówki. Całą uroczystość filmowała Regionalna Telewizja Kielce. W wywiadach bezdomni opowiadali swoje życiowe historie.
Mieszkanie kontraktowe jest jednym z etapów programu wychodzenia z bezdomności. Ten etap skierowany jest do osób zmotywowanych do zmiany trybu życia, oczekujących na przydział samodzielnego mieszkania. Celem tych działań jest odzyskanie i utrzymanie przez osobę bezdomną pełnej samodzielności życiowej. Mieszkanie kontraktowe przyznane jest osobom zachowującym już od dłuższego czasu abstynencję, posiadającym źródło dochodu i w dalszym ciągu kontynuującym Program. Ma służyć reintegracji społecznej i zawodowej osób wychodzących z bezdomności.