Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

efs

 

Projekt : Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju realizuje projekt „Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet FESW.07.00 Zdrowi i aktywni zawodowo, Działanie FESW.07.01 Wsparcie zdrowotne świętokrzyskich pracowników


Cel projektu
Głównym celem projektu jest wsparcie profilaktyki zdrowotnej oraz przeciwdziałanie przedwczesnemu opuszczeniu rynku pracy poprzez wdrożenie programu zdrowotnego eliminującego czynniki ryzyka zawodowego.

Projekt skierowany jest do pracowników M-GOPS w Busku-Zdroju i zakłada działania na rzecz poprawy warunków pracy, uwzględniające zagrożenia zdrowotne oraz promocję aktywności fizycznej.

Zakres działań w ramach projektu
1. Wsparcie psychoedukacyjne i motywacyjne – działania przeciwdziałające stresowi oraz edukacja grupowa pracowników.
2. Usługi zdrowotne – profilaktyka oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy, w tym zakup ergonomicznego wyposażenia.
3. Szkolenia z zakresu niedyskryminacji w miejscu pracy.

Korzyści z realizacji projektu
Realizacja projektu przyczyni się do:
✔ Wydłużenia aktywności zawodowej pracowników M-GOPS w Busku-Zdroju poprzez działania profilaktyczne i prozdrowotne, minimalizujące czynniki ryzyka w pracy.
✔ Poprawy kondycji psychofizycznej pracowników, dzięki wsparciu psychoedukacyjnemu, motywacyjnemu oraz programom redukującym stres.
✔ Zwiększenia komfortu i ergonomii środowiska pracy, poprzez zakup wyposażenia dostosowanego do potrzeb zdrowotnych pracowników.
✔ Wzmocnienia wiedzy i kompetencji pracowników w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz dbania o zdrowie w miejscu pracy.

Dzięki tym działaniom projekt wpłynie na poprawę jakości pracy zatrudnionych osób oraz zwiększy efektywność realizowanych usług społecznych na rzecz mieszkańców Gminy Busko-Zdrój.

Dane finansowe i harmonogram

Całkowita wartość projektu: 422 568,08 zł
• Kwota dofinansowania: 380 304,46 zł
• Okres realizacji: 01.09.2024 r. – 31.08.2025 r.
• Obszar realizacji: Gmina Busko-Zdrój

Projekt stanowi istotny krok w kierunku poprawy warunków pracy oraz wydłużenia aktywności zawodowej pracowników
M-GOPS w Busku-Zdroju.

 

Projekt: "Świetlica Środowiskowa szansą na lepszą przyszłość"

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku - Zdroju realizuje projekt konkursowy pn. „Świetlica Środowiskowa szansą na lepszą przyszłość”

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach

programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Priorytetu FESW.09.00 Usługi społeczne i zdrowotne,

Działania FESW.09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.

Celem głównym projektu jest wsparcie 25 uczniów (10K/15M) oraz min. 7 rodzin/opiekunów prawnych (5K/2M) z terenu Gminy Busko-Zdrój szczególnie borykającymi się z problemami wychowawczymi w procesie przygotowania dzieci do samodzielnego życia, rodzin wielodzietnych, rodzin osób z niepełnosprawnościami, osób doświadczających przemocy, ofiar przemocy, poprzez objęcie ich w czasie wolnych od zajęć szkolnych wsparciem specjalistycznym, opieką, zajęciami wyrównawczymi, aktywizującymi i edukacyjnymi.

Realizacja projektu pn. „Świetlica Środowiskowa szansą na lepszą przyszłość” przyczyni się do poprawy jakości i poszerzenia usług społecznych poprzez wsparcie dzieci i ich rodzin na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodzin.

W ramach projektu pn. „Świetlica Środowiskowa szansą na lepszą przyszłość” uczestnicy mogą skorzystać z:

  • pomocy specjalistycznej tj. socjalna, psychologiczna oraz pomoc od specjalisty do zajęć psychoedukacyjnych;
  • warsztatów pn. „Szkoła rodziców”;
  • warsztatów dla dzieci z zakresu stylu i pielęgnacji urody;
  • zajęć wyrównawczych z języka angielskiego;
  • zajęć wyrównawczych z matematyki;
  • warsztatów grupowych z plastyko-terapii;
  • warsztatów grupowych z arteterapii;
  • warsztatów grupowych z modelarni;
  • warsztatów florystyczne;
  • zajęć z nurkowania;
  • spotkań integracyjnych dla dzieci i ich rodzin oraz festynów;
  • wyjazdów integracyjno-krajoznawczych;
  • wyjazdów to teatru;
  • wyjazdów do kina.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 468 366,80 zł
przy czym kwota dofinansowania stanowi 1 370 862,80 zł

Okres realizacji Projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2025 r.

Obszar realizacji projektu: Gmina Busko - Zdrój

 

Projekt: "Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość"

Głównym celem projektu jest wzrost aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej u osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz aktywna integracja grupy osób, które mają trudności z prawidłowym funkcjonowaniem w życiu społecznym w tym osób niepełnosprawnych.
Podniesienie kwalifikacji zawodowych, zdobycie nowych oraz cennych umiejętności praktycznych będzie możliwe dzięki realizacji kursów zawodowym.

Na cel główny składa się wiele celów szczegółowych, m.in.:

  • poprawa zdolności komunikacyjnych i interpersonalnych BO,
  • zwiększenie motywacji do aktywnego poszukiwania i uzyskania pracy,
  • ułatwienie integracji społecznej osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym
  • podniesienie kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych
  • podniesienie poziomu wiedzy rodzin z  zakresu radzenia sobie z zaburzeniami, problemami wychowawczymi oraz problemami z uzależnień m.in. alkoholu.
  • zwiększenie motywacji osób niepełnosprawnych do integracji społecznej

Cele projektu "Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość" są zgodne z celem Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, gdyż przyczyniają się do zwiększenia liczby osób, które skorzystają z form aktywnej integracji, a aktualnie są klientami pomocy społecznej.

 

Projekt: "Zwykłe wsparcie dla niezwykłych ludzi"

Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych w szczególności usług opiekuńczych w formie stacjonarnej opieki dziennej poprzez utworzenie Klubu Seniora przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Cel będzie realizowany poprzez kompleksowe wsparcie dla seniorów w tym osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność w postaci uczestnictwa w warsztatach terapeutycznych, poradnictwie specjalistycznym, szkoleniach z zakresu kompetencji cyfrowych, warsztatach prozdrowotnych oraz zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Realizacja założonego celu przyczyni się do utworzenia klubu seniora dla osób starszych i niesamodzielnych, który będzie miał na celu przeciwdziałanie osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także zwiększenie wachlarza usług społecznych realizowanych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju.

Na cel główny składa się wiele celów szczegółowych, m.in.:

  • integracja seniorów ze środowiskiem lokalnym,
  • zwiększenie aktywności osób starszych w życiu społecznym,
  • promowanie zdrowego stylu życia,
  • podniesienie kompetencji cyfrowych wśród osób w wieku 60+,
  • wzrost kondycji fizycznej poprzez udział w zajęciach fitness, warsztatach tanecznych, zajęciach na basenie,
  • nabycie nowych umiejętności i wiedzy,
  • rozwijanie swoich zainteresowań i zdolności poprzez udział w zajęciach rękodzielniczych, malarskich i muzyczno-wokalnych.

 

Projekt: "Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju"

Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych w szczególności usług opiekuńczych w formie stacjonarnej opieki dziennej dla 60 osób w wieku 60+ zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia, w tym rodzin i dzieci, a także zwiększenie o 35 miejsc świadczenia usług opiekuńczych w Klubie Seniora. Cel będzie realizowany poprzez kompleksowe wsparcie dla seniorów w tym osób niesamodzielnych ze względu na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność w postaci uczestnictwa w warsztatach terapeutycznych, poradnictwie specjalistycznym, szkoleniach z zakresu kompetencji cyfrowych, warsztatach prozdrowotnych oraz zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Realizacja założonego celu przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych w formie stacjonarnej w Klubie Seniora dla osób starszych i niesamodzielnych w tym osób niepełnosprawnych , który ma na celu przeciwdziałanie osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także wpłynie na zwiększenie wachlarza usług społecznych realizowanych w MGOPS w Busku-Zdroju. Wartość projektu wynosi: 2 046 896,13 zł

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Oś 9 – Włączenie społeczne i walka z ubóstwem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych.

 

Projekt: "Aktywna integracja szansą na sukces osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością w Gminie Busko-Zdrój"

Głównym celem projektu jest wzmocnienie szans na zatrudnienie 30 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym 5 osób niepełnosprawnych, w tym osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością z terenu miasta i gminy Busko-Zdrój poprzez udział w kompleksowej aktywizacji społecznej i zawodowej. Zastosowane zostaną instrumenty i narzędzia aktywnej integracji na rzecz osób wykluczonych społecznie w wymiarze zawodowym i społecznym zmierzające do eliminacji barier w procesie aktywacji społeczno-zawodowej. Przejście ścieżki aktywizacji społecznej oraz udział w warsztatach znacząco wpłynie na podniesienie poziomu zdolności do zatrudnienia całej grupy docelowej. Grupę docelową stanowią osoby w wieku aktywności zawodowej powyżej 18 roku życia, zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, które korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej lub kwalifikują się do objęcia wsparciem pomocy społecznej.

Cele szczegółowe projektu:

  • zapewnienie schronienia/noclegu maksymalnie dla 10 osób przez cały okres realizacji projektu dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością,
  • wzmocnienie szans na zatrudnienie osób zagrożonych ubóstwem i wielokrotnym wykluczeniem społecznym poprzez kompleksową i zindywidualizowaną aktywizację społeczno-zawodową (podniesienie kompetencji zawodowych, odbudowa i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy itp.),
  • wsparcie procesu wyjścia z problemów z uzależnieniem od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych poprzez specjalistyczne poradnictwo, terapię i zajęcia edukacyjne,
  • wsparcie procesu integracji ze środowiskiem,
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości i godności. 

Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.1, „Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie”, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Europejskiego Funduszu Społecznego