Szanowni Państwo,
My, aktywni seniorzy zwracamy się do naszej społeczności lokalnej z propozycją zaoferowania swojej pomocy. Jesteśmy zwolennikami koncepcji aktywnego starzenia się i rozwijania współpracy międzypokoleniowej. Mamy potencjał do działania i nie chcemy go zmarnować. Jeżeli czas nasz- ludzi starszych - nie zostanie wykorzystany w sposób przemyślany i adekwatny do potrzeb jednostki, to może spowodować izolację społeczną, pesymizm, depresję oraz choroby.
Celem buskiego Banku Czasu będzie pomoc we wzmacnianiu nieformalnego systemu pomocy rodzinie, sąsiadom, lokalnej społeczności. Chcemy przede wszystkim zaktywizować grupy osób starszych do bardziej samodzielnego udziału w życiu społecznym. Tworzymy grupę samopomocową, która pośredniczy w bezpłatnej wymianie usług pomiędzy jej członkami. Uczestnicy Banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych, a osoby koordynujące działalność na bieżąco kierują taką pomoc do potrzebujących, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. Nasza pomoc kierowana jest głównie do seniorów, ale otwarci jesteśmy na współpracę z każdą osobą pełnoletnią. Nie zastąpimy oczywiście systemowej pomocy społecznej, nie jesteśmy też w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i oczekiwań. Ideą banku czasu jest pośredniczenie we wzajemnej wymianie usług i pomoc w formie bezgotówkowej, umożliwienie dzielenia się z innymi osobami swoim czasem wolnym i umiejętnościami. Te działania dają potrzebę akceptacji oraz zwiększają naszą aktywność pokolenia ludzi starszych.
Jednostką rozliczeniową jest zwykła godzina, niezależnie od rynkowej wartości usługi. „Zarobione” w ten sposób godziny można „wydać” na potrzebną w danej chwili pomoc, której udzieli któraś z osób należących do naszego programu.
Długotrwały stan zagrożenia epidemicznego w naszym kraju pokrzyżował nam skutecznie plany działania, w tym utrudnił rekrutację zewnętrzną do programu i uniemożliwił -na ponad rok- świadczenie naszych usług. Staramy się nie zrażać trudnościami i z zapałem zabieramy się do dalszego działania.
Będziemy promować wzajemną, życzliwą wymianę usług Bankowiczów, z czasem zapewne wytworzą się więzi międzyludzkie, a może też przyczynimy się do aktywizacji kapitału społecznego tkwiącego w społeczności lokalnej….
Każdy z nas ma zapewne jakiś talent, ma zdolności i umiejętności, którymi może podzielić się z innymi. Jeśli Pani/Pan ma potrzebę pomagania innym oraz dysponuje wolnym czasem lub może go skutecznie wygospodarować, tak, aby włączyć się w naszą akcję pomocową- ZAPRASZAMY!!! Czekamy na Was w Klubie Seniora na ul. Różanej 2a w każdy WTOREK w godzinach od 10.00 do 14.00 (w tym czasie będzie funkcjonować nasze Biuro). Biuro prowadzić będą bezpłatnie sami seniorzy- członkowie programu „Bank Czasu”, przy współpracy z pracownikami MGOPS. Oczywiście można też do nas zadzwonić – telefon kontaktowy: (41)370-51-47. Udzielimy niezbędnych informacji o idei naszego „Banku Czasu”, poinformujemy o konieczności wypełnienia niezbędnych dokumentów.
Każdy Bankowicz powinien wypełnić i podpisać Ankietę „WYMIEŃ SIĘ TALENTEM” wraz z załącznikami (oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz klauzula informacyjna), gdzie należy m.in. wpisać swoje umiejętności, zdolności, którymi może Pan/Pani podzielić się z innymi osobami oraz dookreślić jakiego rodzaju pomocy oczekuje się w zamian. Zasadnym jest też zapoznanie się z naszym Regulaminem wraz z załącznikami, gdzie szczegółowo ujęte zostały m.in. zasady funkcjonowania „Banku Czasu”, członkostwo, prawa członków, zalecenia i zakazy, poradnik otrzymania i wykonania naszej usługi, standardy usługi itp. Kolejny krok do bycia Bankowiczem jest związany z wypełnieniem i podpisaniem: formularza zgłoszeniowego, oświadczeń i zgód. Nasza grupa Bankowiczów dyżurująca w Biurze chętnie pomoże Państwu wypełnić dokumenty lub udzieli wszelkich wskazówek. Wszystkie te dokumenty są dostępne w Klubie Seniora, w naszym Biurze oraz są do pobrania w formie elektronicznej na stronie internetowej MGOPS.
Jesteśmy otwarci na współpracę z nowymi Bankowiczami, z organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Chcielibyśmy, aby nasza oferta wzajemnej pomocy była atrakcyjna i wpisywała się w realne potrzeby naszej lokalnej społeczności. Nasza propozycja świadczonych usług w ramach „Banku Czasu” zawarta została w Katalogu Usług i Potrzeb „Banku Czasu”. Katalog usług będzie na bieżąco modyfikowany i aktualizowany. Planujemy w przyszłości rozszerzyć naszą współpracę o usługi edukacyjne dla dzieci i młodzieży, co mogłoby przybrać szerszy zakres współpracy ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców.
Pierwsze Ankiety „WYMIEŃ SIĘ TALENTEM” rozdawaliśmy w listopadzie i w grudniu 2019 roku wśród uczestników różnych projektów realizowanych przez MGOPS, na spotkaniach stowarzyszeń działających w Klubie Seniora. Kiedy pierwsze ankiety do nas wróciły z deklaracjami współpracy już konkretnych osób - cieszyliśmy się, ponieważ pozyskaliśmy Bankowiczów. Kolejne spotkania robocze z uczestnikami programu „Bank Czasu” organizowane były w małych grupkach w 2020 roku, jedynie w przerwach między kolejnymi falami zachorowań, co dodatkowo utrudniało nasze działanie. Efektem tych spotkań było wypracowanie projektów niezbędnych dokumentów i wspólne rozmowy nad dopracowaniem szczegółów organizacyjnych.
Ten pandemiczny okres jest trudnym czasem do rozpoczęcia tego typu inicjatyw. Obawa przed zakażeniem, poczucie lęku i osamotnienia wywarło poważne piętno w relacjach międzyludzkich. Nie wszyscy z nas mieli wsparcie bliskich i sygnalizowali swoje problemy i potrzeby. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym nasi seniorzy proponują - na dobry początek działalności „Banku Czasu” - specyficzną usługę: teleporada- przyjacielska rozmowa. W dniu 22 czerwca 2021 r. oraz w każdy kolejny wtorek uruchamiamy pilotażowo tą usługę i czekamy na Państwa pod numerem telefonu: (41) 370-51-47, w godz. 10.00 – 14.00. Serdecznie zapraszamy!!! Warto zaznaczyć, że nie jest to anonimowy telefon zaufania, czy też telefon alarmowy. Czekamy na życzliwy kontakt i po prostu liczymy na przyjacielską rozmowę, która jest wręcz nieoceniona w naszych relacjach. Prosimy odpowiednio wcześniej zadzwonić do nas, a my przygotujemy niezbędne dokumenty i pomożemy je wypełnić w naszym Biurze (we wtorek) lub jeśli trzeba - prosimy o informację, a my dostarczymy dokumenty do Państwa osobiście lub postaramy się wrzucić do wskazanej skrzynki pocztowej.
Podsumowując, każdy kto chce do nas dołączyć jest bardzo mile widziany. Ci co potrzebują naszej pomocy i Ci co ją otrzymają muszą wypełnić ten sam rodzaj dokumentów. Potrzebujący-Oferujący stają się Bankowiczami po wypełnieniu dokumentów, o których wspomnieliśmy wcześniej.
W miesiącu czerwcu każdy wtorek przeznaczmy na zweryfikowanie dokumentacji naszych Bankowiczów tj. uaktualnienie deklarowanych usług i ich zakresu z obecną sytuacją zdrowotną, rodzinną, a co za tym idzie z realnymi możliwościami świadczenia różnego typu pomocy. Potem czekają nas intensywne działania promocyjne naszej idei, spotkania otwarte z mieszkańcami w celu pozyskania osób do wzajemnej pomocy. Planujemy od miesiąca lipca świadczenie pozostałych usług z naszego Katalogu Usług i Potrzeb „Banku Czasu”.
Same nasze dobre chęci do działania byłyby niewystarczające, gdyby nie cenne wskazówki od innych osób i organizacji prowadzących banki czasu. Doświadczeniem w tym zakresie podzielili się z nami organizatorzy tych inicjatyw z Kielc, Poznania i Tczewa. Nasz pomysł spotkał się z przychylnością Pani Dyrektor MGOPS i to dzięki Jej pomocy przystąpiliśmy do działania. Możemy też liczyć na wsparcie pracowników MGOPS przy pracach organizacyjnych oraz korzystać z bazy lokalowej i wyposażenia Klubu Seniora.
Zapraszamy do współpracy!!!
Seniorzy – Uczestnicy
programu „Bank Czasu” w MGOPS w Busku-Zdroju
Dokumenty do pobrania:
Regulamin Bank Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
Ankieta Wymień się talentem wraz z zał. 1a i 1b - zał. nr 1 do Regulaminu Banku Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - zał. nr 2 do Regulaminu Banku Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
OŚWIADCZENIE- zał. nr 3 do Regulaminu Banku Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
PORADNIK DLA CZŁONKÓW BANKU CZASU- Zał. nr 4 do Regulaminu Banku Czasu MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
STANDARDY WYMIANY USŁUG BANKU CZASU- Zał. nr 5 do Regulaminu Banku Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].
KATALOG USŁUG I POTRZEB BANKU CZASU- zał. nr 6 do Regulaminu Banku Czasu w MGOPS w Busku-Zdroju [ pdf ].