Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

W dniach 10 i 11 października 2019 r. Seniorzy z Buska-Zdroju uczestniczyli w dwudniowym wyjeździe integracyjno-edukacyjnym, wraz z warsztatami, z zakresu „Rozwiązywania pojawiających się problemów oraz dotyczących przełamywania stereotypów i przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach projektu „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju”.
Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Część z nas odwiedziła muzeum Auschwitz-Birkenau w czasie uczęszczania do szkoły średniej natomiast, dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Nie obyło się bez wzruszeń i rozmów na temat bardzo trudny i bolesny dla każdego człowieka.

Uczestnicy zostali podzielenia na grupy, do których przydzielono przewodników. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w byłym obozie Auschwitz I gdzie naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet. Tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali Żydów, Polaków, Romów i ludzi innych narodowości. Zwiedzaliśmy bloki i baraki, w których przetrzymywano więźniów oraz krematorium i komory gazowe. W zbiorach muzealnych znajdują się tysiące przedmiotów, osobiste rzeczy więźniów odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. Stanowią one unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do Auschwitz bezpośrednio na zagładę, jak i tych, których Niemcy zmusili do niewolniczej pracy.
Kolejnym etapem zwiedzania był obóz Birkenau, gdzie mogliśmy zobaczyć rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz kilometry drutu kolczastego. Trochę plany pokrzyżowała nam pogoda ponieważ zaczął padać ulewny deszcz i musieliśmy wrócić do autokaru.
Auschwitz-Birkenau to fragment historii, której nie możemy i nie powinniśmy nigdy zapomnieć. Każdy człowiek powinien odwiedzić to miejsce aby mieć świadomość tego jak człowiek dla człowieka może stać się katem.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do hotelu w Krakowie, gdzie po obiado – kolacji odbyły się warsztaty na temat „Rozwiązywania pojawiających się problemów oraz dotyczących przełamywania stereotypów i przeciwdziałania dyskryminacji” zorganizowane przez organizatora wyjazdu.
Następnego dnia, po śniadaniu, wyjechaliśmy do centrum Krakowa. Tam podzieleni na grupy, pod przewodnictwem pilotów zwiedzaliśmy zabytki Krakowa. Zaczęliśmy od Barbakanu i Bramy Floriańskiej a następnie ulicą Floriańska dotarliśmy na Rynek Główny. Na Rynku podziwialiśmy Sukiennice, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicz oraz przepiękną architekturę „Starego Krakowa”. Uliczkami Starego Miasta dotarliśmy na Wawel gdzie ze Wzgórza Wawelskiego można było podziwiać panoramę Wisły i całego miasta. Nie obyło się oczywiście bez zrobienia pamiątkowego zdjęcia przy smoku wawelskim.
W godzinach popołudniowych Seniorzy mieli czas wolny.
Wieczorem zadowoleni wróciliśmy do domu pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

 20191011 095555